Kedi Cinsleri

Honey Bear Kedi ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Bilim kurgu filmlerini andıran geçmişiyle ve bilinmezlikleriyle kedi severler tarafından çokça merak edilen Honey Bear hakkında merak edilenler içeriğimizde.

Cins Özellikleri

Adapte Olabilirlik65

Oyunculuk70

Bakım İhtiyacı80

Sıcakkanlılık65

İlgi İhtiyacı60

Konuşkanlık50

Taranma İhtiyacı85

Haraketlilik60

Kıl Dökülmesi75

Sahibine Şevkat70

Sağlık ve Dayanıklılık50

Özgürlük Düşkünlüğü60

Hayvanlarla Dostluk65

Arsızlık50

Çocuklarla Dostluk60

Zeka Seviyesi75

Yabancılarla Dostluk60

Sosyal ihtiyaçlar65

Honey Bear, Ann Baker tarafından ABD’de bulunan ve doğal olmayan bir kedi cinsi. Honey Bear’ın laboratuvarda genetik mühendisliği uygulamalarıyla ortaya çıkarıldığı ve kokarca ile kedinin bir çeşit melezi olduğu iddia ediliyor. Gizemli bir kedi cinsi olan Honey Bear aslında pek de iyi tanınmıyor.

Honey Bear kedi cinsi midir? Honey Bear nasıl ortaya çıktı? Honey Bear hakkında bilinmeyenler nelerdir? Onun hakkında sorulabilecek o kadar çok soru var ki. Gelin onun gizemlerini birlikte araştıralım.

Honey Bear Kedi Nedir?

Honey Bear kedi cinsi hakkında bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bir kedi. Hakkında pek çok spekülasyon ve bilgi kirliliği olan bu kedi cinsine dair kesin bilgilere ulaşmak neredeyse imkânsız. Çünkü saygın kedi kuruluşlarının pek çoğu Honey Bear’ı bir kedi cinsi olarak tanımıyor. Buradan yola çıkarak onun henüz kabul edilmiş ve onaylanmış bir kedi cinsi olmadığını anlayabiliriz. Ancak kabul edilmemesi onun varlığını ortadan kaldırmıyor. Böyle bir kedi var ve ne olduğu merak ediliyor. Biz de bu içeriğimizle onun hakkında merak edilenlere yanıt aramaya çalışacağız ancak saptırılan bilgileri yaymamak adına çok ayrıntılı bir içerik hazırlayamayacağız. Bir gün kedi otoriteleri tarafından kabul edildiğinde onu daha yakından tanımak dileğiyle.

Ayrıca Honey Bear kedi cinsinin bir diğer karanlık noktası da şudur ki çok da uzman olmayan kedi severler Honey Bear satın aldığını sanırken aslında Ragdoll veya RagaMuffin kedi cinslerinin farklı varyantlarıyla kandırılıyor olabilir. Bu durumda en iyisi saygın kuruluşlar ve otoriteler tarafından onaylanan ve tanınan kedi cinslerine yönelmek olacaktır.

Honey Bear Kedi Cinsinin Tarihçesi

Honey Bear kedi cinsinin tarihçesi de onun hakkındaki hemen her şey gibi spekülatif bilgilerle dolu. Tarihçesi daha çok iddialara ve komplo teorisi gibi bilgilere dayanıyor. Her şey Ann Baker adında bir yetiştiricinin IRCA (International Ragdoll Cat Association, Uluslararası Raggdoll Kedi Derneği) adında bir kedi derneğini kurmasıyla başlıyor. Ann Baker 1960’larda başladığı kedi yetiştiriciliğini 1971’de kurduğu IRCA çatısı altında devam ettirmek istiyor. Fakat IRCA alışmışın dışında uygulamalara imza atarak kedi yetiştiriciliğine farklı bir boyut kazandırıyor. Daha önce insan müdahalesiyle de olsa doğal çiftleşme veya doğal üreme hücrelerinin yapay olarak birleştirilmesinden ibaret olan kedi yetiştiriciliğinde genetik mühendisliği devreye giriyor.

Ann Baker’ın ölümünden sonra eski tanınmışliğini kaybeden IRCA bazı çevreler tarafından eleştirilse de saygın kedi derneği CFA (Cat Fanciers Association) tarafından kabul edilen standartlarla kedi yetiştirmeye devam ediyor. Yalnızca kedi yetiştirmede değil ürettiği kedi cinslerini pazarlama konusunda da farklı bir yol izleyen IRCA cinslerin adını markalaştırarak kedilerini tanıtıyor. Bu markalardan biri de Cherubim. Daha çok bilinen adıyla Honey Bear.

Honey Bear Kedi
Honey Bear Kedi

Şimdi işin daha karmaşık ve spekülatif tarafı başlıyor. Honey Bear gerçekten sadece bir kedi mi? Bilmiyoruz. Fakat onun hakkında iddia edilen bir İran kedisi ile kokarcanın değiştirilen DNA’larının birleştirilmesinden ortaya çıktığıdır. Yine Ann Baker tarafından geliştirilen Ragdoll ve RagaMuffin kedi cinsleriyle ilişkili olan Honey Bear kedi cinsi hakkında CFA, nasıl ortaya çıktığının belirsiz olduğunu ve gerçek hikâyenin sır olarak kalacağını bildiriyor. Ancak bir yandan da böyle bir hikâyenin doğru olabileceğinin sinyallerini veriyor. İddia edilenlerin geri kalanı ise tamamen karmakarışık. İşin içine gizli hükümet deneyleri de giriyor. Bunların doğruluğu ispat edilemese de daha yakın zaman içinderda Honey Bear yetiştiren Jessie Burnette 1996’da verdiği bir demeçte bu kedilerin kokarca benzeri davranışlar sergileyebildiğini ve diğer kedilerden farklı bir yanlarının olduğunu söylüyor.

Ann Baker’in bu kedileri yetiştirme hikâyesi ise biraz daha farklı. 1970’lerde devlete bağlı bir biyomedikal araştırma tesisinden gelen yetkililerin ona bu kediyi verdiğini ve bakmasını istediklerini söylüyor. O dönemlerde Ragdoll yetiştirmekle meşgul olan Baker bunu kabul edip gelen kediyi kendi Ragdolllarıyla birlikte yetiştiriyor ve onlardan doğan yavrular bugünkü RagaMuffin kedi cinsini oluşturuyor. Bunlara inanmak gerçekten kolay. Biraz da korkutucu. Fakat bu anlatılanların iddialardan ibaret olduğunu da tekrar belirtmek istiyorum.

Honey Bear bu garip geçmişin ardından bugün çok da tanınmış değil. Yerini CFA tarafından kabul edilen cinsler olan Ragdoll ve RagaMuffin’e bırakmış durumda. Umarız bu kediler hakkında ayrıntılı bir genetik araştırma yapılır ve yakın zamanda tüm gerçeklere ulaşabiliriz.

Honey Bear Kedi Cinsinin Kişiliği

Henüz bir kedi cinsi olarak kabul edilmemiş Honey Bear’ın kişiliği hakkında kesin bilgilere ulaşmak da hayli zor. Fakat onun hakkında bilgi paylaşan sınırlı kaynaklara göre Honey Bear sosyal, sevecen ve yalnızlıktan hoşlanmayan bir kedi cinsi.

Honey Bear Kedi Cinsi
Honey Bear Kedi Cinsi

Honey Bear Kedi Cinsinin Özellikleri

İri ve tıknaz bir kedi cinsi olan Honey Bear, 3,5 – 7,5 kg arasında değişen vücut ağırlığıyla orta ila büyük bir kedidir. Fiziksel özelliklerinde öne çıkan şey tüyleridir. Genetiği hakkındaki hikâyeleri doğrulayacak nitelikte bir kokarcanın tüylerine benzer şekilde yumuşak ve ipeksi yapıda tüyleri vardır. Kısa bacakları tıknaz görünümünü destekler fakat güçlüdür. Kuyruğu da bir kokarca kuyruğunu andıran Honey Bear’ın tüyleri boyun ve kuyruk bölgelerinde yoğunlaşır.

Honey Bear Kedisinin Bakımı

Bakımı konusunda da kesin ve ayrıntılı bilgilere ulaşılamasa da bakımı zor bir kedi cinsi olduğu söylenebilir. Özel tüylerinin sağlıklı kalabilmesi için günlük tüy bakımına ihtiyaç duyabilir. Bunun dışındaki bakım gereksinimleri standarttır. Ona uygun dengeli bir diyet takip edilmeli, ağız bakımına özen gösterilmeli ve kendisinin ulaşamadığı bölgeleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Honey Bear Sağlık Durumu

Honey Bear hakkındaki söylentiler sağlığı konusunda da şüphelere yol açmaktadır. Özellikle üreme konusunda ciddi problemlar olabilir. Güvenilir yetiştiriciler Honey Bear’ın başka kedilerle yetiştirilmesinin sağlıksız yavrulara sebep olacağını belirtmekte ve sadece kendi cinsiyle yetiştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Yaşam Süresi

Honey Bear kedi cinsinin ortalama yaşam süresi 10 yıldır.

Honey Bear özellikleri ve gizemli tarihi hakkında ulaşabildiğimiz tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Bildiklerimizi paylaştıkça ailemiz büyüyecek ve ailelerimizin kedileri daha uygun şartlarda yaşayabilecek. Bildiklerinizi paylaşma sırası artık sizde.


Gizemli Honey Bear kedi cinsini hiç gördünüz mü? Tarihçesindeki karanlık noktalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bir kedi ve kokarcanın genetiği birleştirilebilir mi? Bu ve benzeri sorulara cevap vererek ailemize katkıda bulunmak için hemen aşağıdaki yorumlar bölümüne gidebilirsiniz 😊

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu