Kedi Sağlığı

Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi? ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Kedi seven herkes kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunun cevabını merak ediyor. Bu seferki yazımızda, bu konuyu ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Kediler, insanların gözünde oldukça tatlı ve minnoş hayvanlardır. Birçok insan kedilerden insanlara zarar gelir mi veya kedilerde hastalık bulunuyor mu diye merak ediyorlar. Kedileri anatomik olarak incelediğimizde; özellikle dil ve ağız yapılarında yüksek oranla tükürük bezleri salgıladığı için rastgele hastalığı olmayan insanları yaladıklarında tehdit oluşturmaz.

Kedi sahibinin açık yarası, yeni ameliyat edilmiş bölgesi veya enfeksiyon kapmış rastgele bir bölgeye kedi dili değerse, büyük problemlar yaşanabilir. Kedilerin dili zımpara gibidir ve yüksek oranla tükürük bezi ürettiği için kedinin vücudunda rastgele yara varsa, kendini yalayarak iyileştirebilir. Kendi vücudu hariç, rastgele bir insanın yara olan bölgesini yaladıklarında problem yaşanabilir.

Kedi sahipleri Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi? sorusu için tıpkı kedilerin dili ve ağız yapısı incelendiği gibi, çişinin de insanlar üzerindeki zararları incelendi. Bakalım, kedi çişi insana zarar verir mi? veya ne gibi insan hastalıklarına neden olabilir? ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kedi Çişinin İnsana Zararı Var mı?

Kedi çişinde bulunan bazı maddeler insanlarla temas halinde, temaslı insanların bazılarına zarar verebilir. Yeni kedi sahiplenmek isteyen kişiler, kedi sahiplenmeden önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Kedi sahibi sağlık kontrolünden geçtikten sonra kendisinde rastgele bir sağlık problemu görülmezse, gönül rahatlığıyla kedi sahiplenebilir. Herhangi bir hastalığı olan insanlar, kedi sahiplenme konusunda biraz daha düşünmeli ve mantıklı kararlar almalıdır.

Kedinizi veteriner kontrolünden geçirdikten sonra hiçbir problem görülmezse bile, yine de dikkatli olmakta fayda var. Özellikle birçok kedi sahibi, kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunu çok merak ediyorlar. Kedi dışkısının yapısını incelediğimizde; yüksek protein içerir ve amonyak gibi koktuğu için birçok insan kokusundan çok rahatsız olur. Kedilerin çiş kokularına karşı özellikle astım hastası veya migren hastalığı olan kişiler bu ortamdan uzak kalmalı. Koku bu tip hasta insanları rahatsız ederek, durumu zorlaştırabilir ve hastalığı daha kritik hale getirebilir.

Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi?
Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi?

Kedilerin dışkısında toxoplasma adlı tek hücreli parazit bulunur ve mikroskopla incelendiği zaman dışkıdaki parazit sayısının oldukça fazla olduğu gözlemlenir. Kedi dışkısının bulunduğu kumu ellediğinizde ve ağzınıza temas ettiğinizde insan vücuduna zarar verebilir. Kedi çişi insana zarar verir mi? diye sorduğumuzda şu cevabı verebiliriz;

  • Hamile kadınlar, kedi dışkısına temas etmemeli ve kedi çişinin kokusundan uzak durmalıdır.
  • Yeni ameliyat olmuş kişiler, kediyle aynı ortamda bulunmamalı. Kedi ameliyat bölgesine direkt temas etmese bile geçtiği yerlere temas edilirse ameliyat bölgesine zarar verebilir.
  • Özellikle çocuklar kedi dışkısıyla temas halinde bulunmamalıdır. Çocuğunuzun rastgele bir sağlık problemu varsa (astım, nefes darlığı vb.) kedi dışkısı kokan ortamda bulunmamalı.
  •  Kedilerin dışkısında toksokariazis adlı solucan yumurtaları taşıyabilir ve bunu çıplak gözle görmek mümkün değildir. Temas edildiğinde veya ağız bölgesine bulaştığında; görme bozuklukları veya birçok göz hastalığına neden olabilir.
  • Astım hastaları kokulara karşı zayıf oldukları için kedi dışkısı kokusundan uzak durmalı.
  • Vücudunuzda rastgele bir hastalık olsa bile kediniz elinizi yaladığında ve oyun oynadıktan sonra mutlaka elinizi yıkamalısınız. Aksi takdirde vücudumuzdaki hastalık ilerleyebilir ve ekstra tedavi gerekebilir. Böylelikle kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunu yanıtlamış olduk.

Kedilerden İnsanlara Geçebilecek Hastalıklar

Kedilerden İnsanlara geçen bazı hastalıklar vardır. Bunları hemen fark etmeseniz bile birkaç hafta sonra belirtilerini hissedebilirsiniz. Aşısız kedilerden, insanlara parazit ve enfeksiyon gibi hastalıklar geçerek kişiye zarar verebilir. Kedi çişi insana zarar verir mi? konusunu biraz daha ayrıntılı hale getirerek, insanlara geçebilecek bazı hastalıkları inceleyelim.

Kedi Tırmığı Ateşi

Kedinin sahibini ısırması veya tırmalamasından sonra deriye bulaşan enfeksiyonlar oldukça tehlikelidir. Kedilerin dişinde ve tırnak aralarında bulunan mikroplar, insana temas ettiğinde birkaç hafta sonra deri döküntüsü, ateş veya kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Ev kedisini severken bu hastalığın yaşanma olasılığı çok düşük, fakat aşısı olmayan kedileri severken daha dikkatli olmalısınız.

Kuduz Hastalığı

Kedilerde bulunan kuduz hastalığı oldukça tehlikelidir ve kedi de bu hastalığın olduğunu asla anlayamazsınız. Kuduz mikropları kedinin vücuduna girmiş ve bir şekilde yerleşmiş olmasına rağmen gayet sağlıklı bir kedi gibi kendini gizler. Aşısı olmayan kedilerde %30 oranla kuduz hastalığı olduğu saptanmıştır. Aşısız bir kediyi sevdiyseniz ve kuduz belirtilerini taşıyorsanız, hemen bir acil hastanesine görünmenizi tavsiye ederim.

Kedi Piresi Hastalığı

Kedilerde genellikle pire bulunabilir ve tedavi edilmezse temaslı olan insanların eline bulaşarak zarar verebilir. Kedi pireleri temaslı olan ele geçtiği zaman deri altına yerleşerek deri döküntüsü, ateş, kaşınma, ellerde kanama veya çatlama gibi belirtiler görülebilir. Kedi pireleri genellikle tay kalitesi düşük olan kedilere bulaşarak, onlara da yüksek oranla zarar verebilirler.

Kedi Tüyü Alerjisi

Kedilerin tüyleri bazı insanları etkileyerek astım krizine neden olabilir. Kedi tüyü uçarak her yere bulaştığı için temas halinde olan insan tüyü görmeden ağzına temas ettiğinde tüy vücuda girer ve nefes darlığına sebep olabilir. Karaciğer, akciğer veya astım gibi sağlık problemlarınız varsa kedi sahiplenme işini erteleyebilir veya kedileri uzaktan sevebilirsiniz.


Bugünkü yazımızda herkesin merak ettiği ama en çok da pimpirikli kişilerin sürekli sorduğu kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunu ayrıntılı şekilde yanıtladık 😹 Kedi çişi hakkında duyduğunuz hastalıklara şahit oldunuz mu veya bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? yorumlarda belirtebilirsiniz 😻

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu