Kedi Bakımı

Kedi ile Uçak Yolculuğu ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve nasıl bir taşıma çantasının kullanılması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi edinmeye ne dersiniz?

Kediler yaşadıkları alanı terk etmeyi seven hayvanlardan olmamaktadır. Bununla birlikte de rahatlarına düşkün olması da yolculuklara müsait bir yapıya sahip olmadıklarını göstermiştir. Bu yüzden de uçakta kedi taşıma birçok kişi için daha avantajlı olmaktadır. Çünkü yolculuk süresi daha kısa olmakta ve kedilerde böylelikle uzun süre boyunca kedi çantasında durmaktan kurtulmaktadır. Günümüzde çıkarılan yasalar gereği ise birçok uçak firması hem kedilerin hem de çeşitli evcil hayvanların taşınması için belli şartlar koymaktadır. Şartlara uyulması durumunda ise birçok uçak şirketinde kedi ile uçak yolculuğu yapmak oldukça kolay olmaktadır.

Hangi Uçak Firmaları Kedi Alıyor?

Hangi uçak firması kedi alıyor sorusu sürekli seyahat eden veya seyahat etmek zorunda olan kişiler tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Günümüzde yasalar gereği hem uçaklar da hem de otobüsler de evcil hayvanlar taşınabilmektedir. Ancak bunların belli şartlara uyması beklenmektedir. Genel şartlar ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Firmalar genellikle uçakta kedi ile seyahat edilmesi durumunda hayvanlar için uçuş saatinden 6 saat öncesinde onay alınması ve kaç adet olduğu hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Taşıma esnasında rastgele bir kayıp veya karıştırılma gibi bir problem ile karşı karşıya kalmamak için ad, soyadı, adres, telefon numarası ve evcil hayvan hakkında gerekli olan bilgilerin bulunduğu bir etikete mutlaka yer verilmesi gerekmektedir.
 • Sağlık belgesi, aşı karnesi ve benzeri evrakların mutlaka istenmesi durumunda hazır bir şekilde yanında taşınması gerekmektedir.
 • Evcil hayvan taşıma için bagaj hakkı dahil olmamasından dolayı ekstra bir ücrete tabi tutulabilmektedir.
 • Genellikle her yolculuk da evcil hayvanların taşınacağı kafeslerin boyutları ve ağırlıkları önemli olmaktadır. Bunlar firmalara göre değişkenlik göstermiştir.
 • Hamile olan hayvanlar veya 10 haftadan küçük kedi veya köpek yavruları genellikle uçak seyahatinde evcil hayvan için uygun olmamasından dolayı kabul edilmemektedir.
 • Ülkelere giriş çıkışları veya sağlık durumlarının sorumluluğu tamamen yolcuların olmaktadır. Bu yüzden de işlemlerin doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.
 • Uçaklar da hayvanlar için ayrılan bölümler haricinde kabin içerisinde taşınması durumunda ise her uçak şirketi farklı şartlar sunmaktadır. Bu şartlara dikkat edilmesi ve görüşülmesi gerekmektedir.
Uçakta Kedi Taşıma Çantası
Uçakta Kedi Taşıma Çantası

Kedi ile Uçak Yolculuğu Yapanlar

Kedi ile uçak yolculuğu yapan kişiler hakkında birçok örnek teşkil edecek yorumlar bulunmaktadır. Bu yorumlar da kişiler genellikle ne gibi problemlar ile karşı karşıya kaldığını veya ne gibi durumların avantajlı olduğunu belirtmektedir. İşte bu yorumlardan bazıları:

 • Ferhat Özkan: “Uçakta kedi taşıma düşündüğümden de problemsuz ve kolay geçti. Bunun nedeni ise uçak firmalarının evcil hayvan taşımacılığı prosedürlerine en iyi şekilde gerçekleştirmeleri ve bunu bizzat kendim görmüş olmamdan kaynaklandı. Gerekli belgelerin hazırlanmasından sonra ise maddi durumunuza ve hayvanınızın türüne göre gerekli olan taşıma yerini seçerek rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz.”
 • Sinem Yılmaz: “Kedim ile 2 saatlik bir uçak yolculuğu yaptım. Bu süreç içerisinde hem kedim için hem de kendim için oldukça rahat bir yolculuk yaşadım ve evcil hayvan taşıma prosedürüne en uygun şekilde gerçekleştiğinden emin olduğum için çok rahat oldu. Kedimi kargo bölümünden aldıktan sonra ise rastgele bir problem olmadığını yeniden fark etmiş oldum.”
 • Burak Taşdelen: “Kedim ile uçak seyahati yapmadan 72 saat önce bilgilendirmelerini yaptım ve gerekli evraklar ile havaalanına gittikten sonra görevliler her şeyi çok kolay bir şekilde halletmemi sağladı. Açıkçası bu da benim büyük bir oranda güvenimi sağladığı. Ücretini ödedikten sonra ise özel kafesi ile kabin içerisinde yolculuğumu tamamladım. Kedi ile uçak yolculuğu yapmak oldukça kolay ve bu kadar güvenli olacağını düşünmemiştim.”

Uçakta Kedi Taşıma Çantası

Uçakta kedi taşıma için her firmanın standartları bulunduğu gibi kedi için de kendini en iyi hissettiği taşıma çantalarına da gerek duyulmaktadır. Bu çantaların ise belli başlı özellikleri bulunmaktadır. gerekmektedir. Bu özelliklerden ilki havalandırma sistemi olmaktadır. Güvenliği gereği yolculuk seyahati boyunca taşıma çantasında kalacağından dolayı havalandırmasının iyi olması ve gerekli hava akışının sağlandığı bir taşıma çantasının seçilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte de kedinin içerisinde rahatça hareket edebileceği ve kedinin boyutuna göre yüksekliğe sahip olması gerekmektedir.

İlgili İçerik: En İyi Kedi Taşıma Çantaları

Kediler ile yapılacak olan uçak seyahatleri belli süreleri aşması durumunda dışkı veya idrar problemları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda kediler taşıma çantası içerisine yapacaklarından dolayı sızdırmayan ve rastgele bir şekilde kediyi rahatsız etmeyecek hijyen koşullarına uygun taşıma çantalarının seçilmesi gerekmektedir. Böylelikle daha güvenli bir şekilde seyahat edilebilmektedir.

Uçak seyahatleri esnasında seçilecek olan çantanın şartlarının yanı sıra kediler düzenleri bozulmasından dolayı oldukça stresli olacaklarından dolayı gerekli mamalarının ve sularının içerisinde olması gerekmektedir. Bu tercihler esnasında ise gerekli güvenlik şartlarının da alınması büyük bir önem taşımaktadır.

Sizler için kediler ile uçak seyahati yaparken, taşıma çantası içim dikkat edilmesi gerekenler ve daha öncesinde bu konuda deneyim sahibi olan kişilerin yorumlarını yazımızda inceledik. Sizler de bizim için deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda incelememizi istediğiniz konuyu ise yorumlar aracılığı ile bizlere fikirlerinizi rahatça belirtebilirsiniz…

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu