Kedi Kakasının Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi kakası evin kötü kokmasına neden olur. Bu kadar kötü kokmasına rağmen Kedi kakası kokusu nasıl giderilir sorusunun cevapları oldukça basittir.

Kaka her canlıda kötü kokan bir vücut atığıdır. Kakanın bu kadar kötü kokmasının nedenleri arasında yediğimiz besinlerin bir arada sindirim sistemimiz boyunda geçirdiği farklı reaksiyonlardır. Biz insanlar her ne kadar bu vücut atığını tuvaletlerde gidersek de hayvanlar bu kadar bilinçli değildir. Özellikle kediler kedi kumuna alışana kadar evin herhangi bir yerine kakalarını yapabilmektedir. Buda evinizin oldukça pis kokmasına ve hem sizin hem de evinize davet ettiğiniz misafirlerin rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Bu yazımızda Kedi kakası kokusu nasıl giderilir bundan bahsederek hem evinizin temiz kokmasına hem de kedi kakasının kokusundan tamamen kurtulmanıza yardımcı olacağız.

Kedi Kakası Kokusu Nasıl Giderilir

Kedi kakasının kokusunun rahatsız edici 2 durumu vardır. Bunlardan birisi kedi kakasının, kedi tuvaletinde kokması ve bir diğeri kedi kakasının evde kokmasıdır. 2 alt başlık şeklinde kedi kakasının kokusunun hem evde nasıl giderileceği hem de kedi kumunda nasıl giderileceğini açıklayacağız. İlk olarak gelin kedi kumunda nasıl giderilir ona bir göz atalım.

Kedi Kumunda Kedi Kakası Kokusu Nasıl Giderilir

Kedi kumunun kokması kedilerinizin ve sizin sağlığınız için oldukça risklidir. Koku böcek ve sinekleri çeken bir durum olduğu için kedi kumunuza böcek ve sineklerin gelmesine neden olabilir. Böcek ve sinekler de parazit ve çeşitli hastalıklara neden olur. Ayrıca kedi kumunun kokması kedinizi rahatsız edecektir ve kakasını evin başka bölgelerine yapmasına neden olacaktır. Bu yüzden kedi kumunun iyice temizlenmesi ve kokusunun giderilmesi gerekmektedir. Aşağıda sizler için farklı yöntemlerle bu durumunu nasıl daha sağlıklı hale getirebilirsiniz bunlardan bahsettik.

1- Kedi Tuvaletinin Yerini İyi Seçin

Kedi kakası kokusunu gidermenin en etkili yolu kedi tuvaletinin yerinin iyi belirlenmesidir. Kedi tuvaletinin en uygun yeri iyi hava alan yerlerdir. Çünkü hava alan yerler kedi kakası kokusunu getirdiği temiz hava ile temizleyecektir. Bu yüzden kedi tuvaletinin en iyi yeri yazları balkon, tüm mevsimler için de tuvalet veya banyodur. Kedi tuvaletini kesinlikle gün içerisinde çok vakit geçirdiğiniz oturma odası veya yatak odası gibi yerlere koymayınız. Ayrıca hava durumuna dikkat ederek yağmurlu havalarda kedi kumunu balkona koymaktan kaçınınız. Çünkü ıslanan kedi kumları kokunun artmasına neden olmaktadır.

Ayrıca kedi kumunun ısı ve güneş ışığından uzak kalmasını sağlamalısınız. Çünkü ısı kokunun hızlı yayılmasını sağlamaktadır. Eğer balkonunuz kapalı değilse kedi kumunu balkona koymamaya özen gösteriniz.

2- Kedi Kumunu Belirli Aralıklarla Değiştirin

Kedi kumları belirli aralıklarla değiştirilmeli ve yerine yenisi konulmalıdır. Kedi kumunun ne zaman değişeceği ise aldığınız kedi kumunun ambalajı üzerinde yer almaktadır. Fakat kokudan rahatsız olduğunuzda ambalaj üzerinde yazan tarihten kısa bir süre önce kedi kumunu yenisiyle değiştirebilirsiniz.

3- Kedi Kumu Küreği Kullanımını Arttırın

Evde bulunduğunuz sürede kediniz kakasını yapıp kedi tuvaletinden uzaklaştıktan sonra fazla zaman kaybetmeden kedi mumu küreği ile kedi kakasını temizlemelisiniz.  Bu sayede kedi kakasından hemen kurtulabilir ve kokunun yayılmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kediniz gün içerisinde 2. Kez tuvaletini yaparken kedi kumunun pis olduğunu görürse tuvaletini ev içerisinde herhangi bir yere yapabilmektedir.

4- Doğru Mama Seçimi

Kedi kakasının kokmasının en büyük nedeni tükettiği besinlerdir. Kedinize verdiğiniz besinleri dikkatli seçerseniz kedi kakasının kokusunu büyük bir ölçüde giderebilirsiniz. Veterinerinizle yapacağınız bir görüşme ile kedinizin cinsine göre kediniz için en ideal mamayı öğrenebilir ve kedinizi bu mama veya mamalarla besleyebilirsiniz. Birçok kedi sahibi kedilerine vermiş olduğu mamayı değiştirdikten sonra kedi kakasının kokusunun büyük bir oranda azaldığını söylemiştir. Özellikle kalitesiz ve ucuz kedi mamalarını kullanmaktan kaçınınız.

Ayrıca ev yemekleri de kedi kakasının kötü kokmasına neden olmaktadır. Özellikle sık sık tükettiğimiz baharatlı yiyecekler kedilerin sağlığına da olumsuz etkiler yaratır. Kedinizi ev yemekleri yerine kaliteli mamalarla beslemeye özen gösteriniz.

5- Karbonat veya Vanilya

Karbonatın koku giderici bir etkisi vardır. Birçok kedi sahibi kedi kumlarını değiştirdikten sonra biraz karbonat serperek kedi kakasının kokusunu azalttığını söylemektedir. Kedi kumu koku önleyici ürünlerinin içeriklerine baktığınız zaman içerisinde karbonat olduğunu görebilirsiniz. Kedi kumu koku önleyicilere sürekli para ödemektense marketlerden oldukça ucuz bir fiyata alabileceğiniz karbonatı kedi kumunun üzerine serpebilirsiniz. Aynı işlemi karbonat yerine vanilya ile de yapabilirsiniz. Vanilya da koku giderici özelliğe sahiptir.

Barış
Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.