Kedi Beslenmesi

Kedi Sarımsak Yerse? ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Yaramaz kedi dostlarımız her şeyi koklamak, yemek istiyor. Peki kedi sarımsak yerse ne yapmalıyız?

Kedinin sarımsak yemesi oldukça zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Hangi kaynağa bakarsanız bakın sarımsak; kediler için toksik yani zehirli besin olarak karşınıza çıkmaktadır. Kedilere asla verilmemesi gereken yiyeceklerden bir tanesi olan sarımsak, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına nedeniyet vermektedir. Bununla beraber anemiye yol açabilecek kadar zararlı olabilmektedir. İshale neden olur ve kedinizin vücudunun büyük miktarda zarar görmesinin de nedenidir. Bu yüzden sarımsak tüketiminde kediler için had safhada dikkatli olunması gerekir. Eğer kedi sarımsak yerse mutlaka veteriner hekime gidilmelidir.

Kediler İçin Sarımsak Neden Zararlıdır?

Kediler için sarımsak kedilerde mide ve bağırsak problemlarına yol açabilmektedir. Her kedide, her etki aynı şekilde değildir ancak bu riski göze almamak gerekir. Kedinizin bağışıklığı, sandığınız kadar güçlü olmayabilir veya vücut direnci konusunda yüksek bir koruma gösteremeyebilir. Bundan dolayı da kedilere sarımsak vermek doğru bir seçenek değildir.  Aksi taktirde anemi gibi ciddi bir hastalığa davetiye çıkarabiliriz.

Anemi; insanlar için de oldukça zor bir rahatsızlıktır. Kedileri de bu tarz hastalıklar konusunda insanlar gibi düşünmek durumundayız ve maalesef kedilerin de anemiye yakalandıkları bilinen bir gerçektir. Bu zor hastalıkla insanlar güç baş ederken bir kedi için bunun ne kadar zorlayıcı olabileceğini de düşünmek gerekir. Bu hastalığa yol açabilecek olan ürünlerin ise kedilerin beslenme düzenlerinden kaldırılmasını sağlamak gerekir. Sarımsak da bu bağlamda listeden kalkması gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Kedi için kırmızı kan hücreleri, çok önemli bir işleve sahiptir. Bunların adı eritrosittir. Omurgalı hayvanlarda akciğer ve solungaçlardan, vücudun dokularına oksijen taşımakla görevlidir. Bu önemli işlev içerisinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına yol açan sarımsak, kediler için zararlı bir nitelik taşır. Ekstrem durumlarda kediler için sarımsak tüketimi mümkün olabilir ancak devamlılık sağlanmamalıdır. Sarımsak, ancak veteriner hekim tavsiyesi veya reçetesi ile verilebilir, aynı durum sarımsakla aynı aileden olan soğan için de geçerlidir.

Hangi Durumlarda Kediler Sarımsak Tüketebilir?

Kedilerin sarımsak tüketmesi gereken durumlar olabilir. Burada önemli olan, veteriner hekim  gözetiminde ve hekimin söylediği miktarda ve belirli bir sıklıkta verilmesidir. Kedinizin aşısı geldiğinde ve yaptıramadığınızda çok küçük miktarda sarımsak kullanabilirsiniz. İç paraziti olursa da sarımsak kullanabilirsiniz ancak bu kullanım birkaç ayda bir şeklinde olmalıdır.

Hiçbir problemi olmayan bir kediye sarımsak durduk yerde verilmemelidir. Bu, önü alınamaz problemlara yol açabilir ve kedinin vücut dengesini tamamen bozabilir.

Kedi Sarımsak Yer mi?
Kedi Sarımsak Yer mi?

Kedilere Soğan Verilir Mi?

Kedilere soğan verilir mi sorusu; soğan ve sarımsağın aynı familyadan geldiği bilindiği için sık sık merak edilmektedir. Sarımsak, kediler için zararlıdır evet, peki ya soğan? Onun da tüketimi, kediler için zarar teşkil eder?

Evet, soğan da tıpkı sarımsak gibi kedilere verilmemesi gereken besinlerden bir tanesidir. Soğan tüketimi, kediler için oksidatif hasara sebep olur ve tıpkı sarımsak gibi kırmızı kan hücrelerinin parçalanıp yok olmasına nedeniyet verir. Bu yüzden soğan ve sarımsak, kedilerin beslenme listelerinden çıkarılması gereken ürünlerdir.

Kediler Sarımsak Yerse Ne Olur?

Kediler sarımsak yerse ne olur sorusunun cevabı, pek çok problem barındırır. Öncelikle kansızlığa yol açabilecek olan sarımsak ve soğan, bununla beraber kedilerde yüksek miktarda halsizlik ve yorgunluğa da sebep olmaktadır. Kedilerin dudak içlerinde ve göz kapaklarında beyazlık olmaktadır. Kedi, bu tüketim sonucunda nefes nefese kalabilir ve kalp ritminde bir bozukluk meydana gelebilir. Kaslarında güçsüzlük, koyu renkli idrar gibi de belirtiler bulunmaktadır. Kusma da yine klinik bulgular arasında yer almaktadır. Bu kadar büyük sorunlare yol açabilecek derecede önemli olan soğan ve sarımsak tüketimi, muhakkak oldukça hassas olunması gereken bir konudur.

Ev yemeği ile beslenen kediler olabilir. Özellikle kedi sahiplerinin en çok merak ettiği soru da aslında ‘’kediler ev yemeği yer mi?’’ konusudur. Bunun için miktar ve süre çok önemlidir. Yemeğin içerisindeki ürünler veya baharat ve tuz miktarı en önemli belirleyicilerdir. Bu etkileri ve ne şekilde kedinizin ev yemeği tüketip tüketemeyeceğini veteriner hekime sormanız gerekir. Bu tüketim gerçekleşecekse bile, bir uzmanın gözetiminde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Kediler için zararlı besinler onların sağlığını bozan gıdalardır. İnsan için zararsız ve hatta yararlı olan besinler, kediler için zararlı hatta zehirli olabilir. Dikkatli olunmalı, titiz davranılmalıdır. Her kedinin bünyesi farklıdır veya her kedi, farklı besinlere karşı hassas olabilir fakat zararı kesin olarak kanıtlanmış ürünler mevcuttur. Soğan ve sarımsak da bu ürünlerdendir. Bu yüzden ‘’benim kedimde bir şey yapmadı’’ tarzındaki bir kanaatye girmemeli ve vermek zorunda kaldıysak bile muhakkak veteriner hekime danışmalıyız.


Kediler sarımsak yer mi sorusuna siz de bir cevap vermek isterseniz yorumlarda buluşabiliriz! Sadece soğan sarımsak değil, ev yemeği yiyen kedileriniz hakkında da yorum bırakabilirsiniz. Merak ve heyecanla yorumlarınızı bekliyoruz!

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu