Kedi Beslenmesi

Kediler Mantar Yer mi? ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Kediler mantar yer mi? Bu problemun cevabı mantarın cinsine, kedinize nasıl sunduğunuza göre değişir. Hadi bu problemun cevabını birlikte bulalım.

Kedilerin mantar yemesi oldukça büyük problemlara yol açabilir. Çünkü mantarın içerisinde bulunan zehir, kedinizin tüm vücut sistemini bozabilecek kadar zararlıdır. Bu yüzden akşam kendinize mantarlı bir yemek yaptıysanız ve kediniz bu yemeği, kendisi ile paylaşmanızı istiyorsa mutlaka kabul etmeyin. Sadece tek çeşit bir mantar değil, mantarın her türlüsü kediler için zarar teşkil etmektedir. Kültür mantarları da bu kısıtlamanın içerisinde yer almaktadır. Peki neden mantar onlar için bu kadar zararlıdır? Mantar zehirlenmesinin kediniz açısından belirtileri nelerdir?

Kediler İçin Mantarın Zararları Nelerdir?

Kediler için mantar tavsiyelmeyen besinler arasında yer alır. Pek çok kedi sahibinin zararsız diye düşündüğü bu besin, kedinin sindirim ve dolaşım sisteminde bazı problemlara yol açabilir. Bir akşam öğününde kediniz mantar tükettiyse yanma ve ağrı gibi şikayetleri olabilir. Bunun yanında kusmaveya başlar ve bu mantarın kedinizi zehirlediğini gösteren en önemli belirtidir. Bu yüzden kedi sahiplerinin özellikle mantar konusunda hassas olmaları gerekir.

Belirli bir tür veya belirli bir tarif değil; her türden mantar, kediler için zehir anlamına gelir. Kedinin Dolaşım sisteminde bir problem olması onlar için oldukça korkutucu boyutlara ulaşabilir. Sindirim sistemindeki problem da keza aynı şekildedir. Sindirilmeden kalan besinlerin insan sağlığına zararlarına hepimiz aşinayız. Aynı etkileri kediler için de düşünebiliriz.

Kediler Kültür Mantarı Yiyebilir Mi?

Kediler kültür mantarı yer mi sorusunun cevabını hemen hemen verdik sayılır. Kültür mantarı da kediler için toksik anlamına gelen unsurlar barındırır. Bu yüzden kedilerin sindirim sistemine zarar verir. Bu noktada her kedi için aynı etkilerin var olduğundan bahsedilmeyebilir. Yani kültür mantarı konusunda bazı kediler daha az tepki gösterir ancak yine de bu risk göze alınmamalıdır.

Eğer kedinize mantarı daha önce verdiyseniz ve onda yukarıda sayılan etkilere neden olmamışsa ‘’ya dokunursa?’’ ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Mantar, bir kedi için besleyiciliği yüksek , elzemi mutlaka yemesi gereken bir besin değildir. Kediler için daha besleyici ve onların çok sevdikleri pek çok sebze bulunmaktadır. Bu yüzden seçenek olarak listenizde mantarı bulundurmamanız önemlidir.

Mantarlar, sporla çoğalan ve bakımdan deyim yerindeyse “biten” besinlerdir. Bahçeniz varsa ve bahçenizde gölge yerler varsa buralarda mantar bitebilir. Kediniz eğer bahçenizde serbestçe dolaşıyorsa mantarı yemiş olabilir. Kedinizin mantar yediğinizi gördüyseniz onu sıkı bir gözetim altında tutmalısınız. Eğer halsizlik, kusma, kulaklarda soğuma varsa direkt ve acilen veteriner hekime götürmelisiniz. Bu yüzden, böylesi stresli bir duruma düşmemek için kendiniz bahçeye çıktığında onu gözlemlemeniz gerekir. Ev veya sokak kedileri noktasında da bu hususta dikkatli olunması; kedilerin dolaşım ve sindirim sistemi hastalıklarından korunmalarına yardımcı olur. Eğer kediniz yolda veya bahçede bulduğu her şeyi yeme eğilimindeyse onlara tasma takmak ve tasma ile kontrollü bir şekilde bahçeye çıkarmak gerekir.

Kediler Mantar Sever mi?
Kediler Mantar Sever mi?

Kediler Mantar Yerse Ne Olur?

Kediler mantar yerse halsizlik ve yattığı yerden kalkamama gibi durumlar ile karşılaşırsınız. Kediniz onun patisini, kuyruğunu çekince size tepki vermez, genelde kulakları soğuktur. Tuvalete çıkamaz, çıksa bile kumunda yatar, şanslıysanız sizi bağırarak çağırır. Maalesef her kedi size seslenmez, sessizce bir köşeye yatabilir. Özellikle kediniz güneşe yatmış, hiç kıpırdamıyor ve kulağı soğuksa ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir zehirlenme ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Bekleme asla bir çözüm değildir.

Kedinizin mantar veya onun için zararlı olan yiyeceklerden yediğini fark ederseniz hemen veteriner hekime gitmelisiniz. Her zararlı yiyecek aynı tarzda bir etki oluşturmasa da kediden kediye belirli farklar olabilir. Başta ufak görünen bir durum, sonrasında daha büyük bir probleme yol açabilir. Bu yüzden şüphe duyduğunuz durumlar için muhakkak bir veteriner denetiminden destek almalısınız.

Kediler Zararlı Yiyeceklerden Nasıl Korunur?

Kedileri zararlı yiyeceklerden korumak demek aslında kedinin sağlığının da korunması anlamına gelir. Çünkü onun sağlığı, yediği besinler ile doğru orantılıdır. Kediniz için tehlike oluşturacak olan besinleri ondan uzak tutmak ve ulaşamayacağı yerlere koymak ilk çözüm olacaktır. Bununla beraber sağlıklı ve dengeli öğünler oluşturarak, kedinizin açlık çekmemesini de sağlayabilirsiniz. Böylece bir yiyecek arayışına girmeyecektir.

Dolaplarınıza, kedilerin açamayacağı şekilde kilitler taktırabilirsiniz. Bebek kilitleri ihtiyacınızı karşılayacaktır. Masanızda bulunan artıklardan, sadece o istiyor diye kedinize vermeyin. Aynı zamanda siz mutfakta zaman geçirirken veya yemek yaparken kedinizi mutfaktan uzak tutun. Eğer kedinizin bir diyet listesi varsa bu menü dışındaki hiçbir yiyeceği ortalık yerde bırakmayın.

Bu küçük ayrıntılar aslında büyük problemların ortaya çıkmasını engeller. Çünkü kediler, sadece sevmedikleri şeyleri yemez. Onun dışında buldukları ve tadını sevdikleri pek çok şeyi yerler. Burada görev siz kedi sahiplerine düşer. Bu konuya dikkat edilmesi, sağlıkları bakımından oldukça kıymetlidir.


Eğer sizin de kedilerin mantar yemesi hakkında bir anınız veya merak ettiğiniz bir ayrıntı varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Eminiz sizin sevimli yaramazınızın da yiyecekler ile alakalı pek çok anısı vardır. Kediler mantar yer mi? sorusunu, gelin yorumlarda beraber cevaplayalım!

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu