Kedi BakımıKedi BeslenmesiKedi EğitimiKedi Sağlığı

Kediler Neden Tırmalar?

Kediler Neden Tırmalar adlı içeriğimize hoş geldiniz!

Kediler oyun sırasında durduk yere kanepeleri ve hatta uyurken halıları bile tırmalar. kediler neden tirmalar sorusunun cevabına geçmeden önce, kediler etrafımızda bulunan eşyalar kadar kendilerine de zarar verebilir, kediler tırnaklarıyla hemen hemen her şeyin üzerine izler bırakırlar. Kedinin iç güdüsel olarak yaptığı bu davranışın sebebi nedir? Gelin birlikte bakalım.

Kediler Neden Tırmalar

Kediler Neden Tırmalar?

İlk olarak, kedinizin neden tırmaladığını anlamak her şeyin başında gelir. İki basit temel neden vardır. İlk olarak bazı kediler bir tür sosyal oyun olarak sizi tırmalayabilir. Bu onların şefkat gösterme ve kinetik enerjilerini dışarı çıkarma şeklidir. Diğer tırmalama davranışları aslında saldırganlığın bir işareti olabilir. Kediler genellikle kendilerini tehdit altında hissederler. Endişeli veya başka bir şekilde huzursuz hissettiklerinde de tırmalarlar.

Kediler minik pençelerini çeşitli nedenlerle kullanır:

  • Pençe Bakımı – Tırmalarken, bir kedi bazen pençelerinin ölü dış tabakasını yerinden çıkarır. Daha sonra taze, keskin bir pençe ortaya çıkacaktır. Bir nevi tırnak yenileme dönemi gelmiş olabilir.
  • Stres – Bir kedi stres altındaysa veya yakacak enerjisi varsa tırmalamak gerginliğini azaltacağından sizi tırmalayabilir.
  • İşaretleme Bölgesi – Pençelerin altındaki bezler, bir kedi tırmaladığında feromon salgılar. Bu hareketin sonucu bir kedinin bölgesini işaretlemesinin bir yoludur.
  • Oyun – Hafif tırmalamak ve ısırmak, oyun sırasında sınırları belirlemektir. Kedinin kedicik döneminde nazikçe oynamayı öğrenmemesi durumunda gelecekte sert tırmalama ve ısırmalar meydana getirecektir.

Kedi tırmalama doğal bir davranıştır ve bir kediyi asla cezalandırmamanız gereken bir şeydir. Tırmalamayan kediler, doğal tepki ve savunma mekanizmasını kaçıracaklarından, potansiyel olarak daha fazla tırmalamaya başlayacaklardır. Ancak elbette tırmalamak bazı durumlarda kedi sahibi için can sıkıcı olabilir.

Kedi Tırmalamaları Nasıl Önlenir?

Kedilerin tırmalama sorunu, her kedi bakıcısının ve sahibinin karşılaştığı olumsuz bir durumdur. Bu durumu nasıl engelleyebiliriz, alt başlıklarda inceleyelim.

Tırmalama direği veya paspas alın

Evde halihazırda bir tırmalama direği yoksa kedi başına en az bir tırmalama direği veya altlığı bulunduğundan emin olun. Kediciklerin ideal olarak en sevdikleri yerlerin yakınında her zaman kaşıma seçeneklerine sahip olmalıdır.

  • Kedinize uyan bir tırmalama direği seçin. Kediler genellikle tırmaladıklarında tüm vücutlarını esnetmeyi severler. Sonuçta, herkes bir sabah esnemesini sever. Kedinizin uzunluğunun en az iki katı uzunlukta bir direk almak iyi bir seçenek olacaktır.
  • Kedinizin nasıl tırmaladığını düşünün. Bazı kedicikler direk kullanmak yerine paspas veya halı gibi yatay bir yüzeyi çizmeyi tercih ederler. Kedinizi mükemmel tırmalama seçeneğini bulmak, onu daha fazla kullanmaya teşvik edecektir.
  • Doğal dokuları düşünün. Doğada, kediniz tırmalamak için üç ayaklı serseri gibi sağlam, uzun bir yüzey seçer. Öyleyse sisal, fibrerop gibi kaba bir maddeyle sarılmış sabit bir direk seçin.

Kediler Neden Tırmalar? adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategoriye gidebilirsiniz!

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu