Kedi Bakımı

Kediler Tuvaletini Ne Kadar Tutabilir? ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Kediler tuvaletini ne kadar tutabilir, veya kediler çişini ne kadar tutabilir? Soruları kedi sahiplerince büyük merak konusu. Buyurun birlikte öğrenelim.

Kedilerin tuvalet konusundaki hassasiyetini hepimiz biliriz. Ancak bazı durumlarda kedilerin tuvaletini tutması gerekebilir. Uzun bir yolculuğa çıkmak veya evden birkaç saatliğine ayrılma mecburiyeti gibi sebepler, kedi sahiplerini “kediler tuvaletini ne kadar tutabilir?” sorusunu araştırmaya iter.

Kedilerin sağlık açısından günde en az bir kere tuvaletini (kakasını) yapması gerekmektedir. Ancak bazı sebeplerden dolayı, tuvaletlerini tutma ihtiyacı hissederler. Böyle durumlarda da bu süre 3 güne kadar çıkabilir.

Kediler Çişini Ne Kadar Tutabilir?

Kedi sahipleri bazı sebeplerden dolayı kedilerinin çişini tutmasını isterler. Uzun yol macerası, veterinerde uzun sürebilecek tedavi süreçleri veya kumunun yenilenmesi için yıkanıp kurumayı bekleyen kum kabı gibi bazı sebepler, kediler çişini ne kadar tutabilir? sorusunu araştırmaya yetiyor.

Kedilerin çiş tutabilme konusunda çok da iyi olduğu söylenemez. Ancak bu durum kedilerin sıvı alma sıklığına göre değişkenlik gösterir. Gün içinde ne kadar çok su ve sıvı gıda tüketirlerse, çişe gitme oranları da o kadar fazladır. Bunu azaltmanın yolu ise, daha az su ve sıvı gıda tüketmesini sağlamak. Yeterince sıvı alamadıklarında, kediler çişini 1 güne kadar tutabilir.

Kediler Neden Tuvaletini Tutma İhtiyacı Duyar?

Kediler bazı zaman içinderda tuvaletini tutma ihtiyacı duyabilirler. Bu durum gergin hissetmelerini sağlasa bile, tuvaletini tutmak zorunda olduklarını düşünürler. Peki bunun nedeni nelerdir? Hemen değinelim;

Kediler Çişini Ne Kadar Tutabilir?
Kediler Çişini Ne Kadar Tutabilir?

Tuvaletlerinin Kirli Olması

Kediler temizliğe önem veren, oldukça titiz hayvanlardır. Hem vücutlarının, hem de yaşadıkları yerin her daim temiz olmasını isterler. Bu yüzden, kendisini rahatsız eden kokuların bulunduğu alana pek yaklaşmazlar. Tuvalet de bu alanlardan biri. Belirli aralıklarla temizlenen tuvaletlerinin, zamanında temizlenmemesi onları rahatsız ettiği için tuvaletlerine girmek istemezler. Alışkın oldukları başka bir tuvalet de yoksa, tutmak zorunda kalırlar.

Evden Uzaklaşmak

Kediler koku alarak tanıma yeteneği sayesinde insanlara ve mekanlara alışırlar. Tuvalet eğitimi de bu sayede kolaylaşır. Tuvaletlerini yapabilmeleri için, kum kokusuna alışırlar ve tuvaleti geldiğinde gitmeleri gereken yeri bilirler. Evden uzaklaştıklarında eğer kumunu yanında götürmediyseniz, farklı alanlara alışkın olmadıkları için tuvaletlerini tutma ihtiyacı duyarlar.

Güvensiz Hissetmek

Kedilerin tuvaletini rahat yapabilmeleri için, kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Alışık olduğu mekanlardan veya insanlardan uzak kalmak onları tedirgin eder ve güvende olmadıklarını düşünürler. Bu yüzden güvendikleri insana veya mekana kavuşana kadar, tuvaletlerini tutmak zorunda kalırlar.

Kedilerin Tuvalet Tutma Problemleri İçin Neler Yapılabilir?

Genellikle evde duran kediler için en önemli problem, kumunun yeterince temiz olmamasıdır. Bunun için kedinizin tuvaletini düzenli aralıklarla temizlemeye özen göstermelisiniz. Her gün temizlemeye fırsatınız olmuyorsa, en azından 2 günde bir temizlemeniz, kedinizin rahatsız olmadan tuvaletini yapmasına yardımcı olacaktır.

Evden birkaç günlüğüne uzaklaşmak, uzun yola çıkmak gibi planlarınız olduğunda, kedinizi emanet edebileceğiniz biri yoksa ve onu da yanınıza almak zorunda kaldıysanız, kumundan mutlaka bir miktar yanınıza almalısınız. Gittiğiniz yerde kumunu geniş bir kaba boşaltırsanız, kedinizin tuvaletini tutma problemini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Kedilerin kendini güvensiz hissetmesi de tuvalet tutma nedenlerinden biridir. Evlerinden veya sahiplerinden uzak kalmak, eve bir başka hayvan dostunun sahiplenilmesi gibi sebeplerden dolayı tedirgin olabilirler. Bu konuda yapmanız gereken, onunla ilgilenmek ve kendini güvende hissetmesini sağlamak. Aynı zamanda tuvaletini tutmasını önlemek için de, tuvaletine girerken başında beklemek. Sahibinin varlığı ona her daim güvende hissettirdiği için, tuvaletini tutmak zorunda kalmaz.


Kediler tuvaletini ne kadar tutabilir? veya Kediler çişini ne kadar tutabilir? Sorularına bizim cevaplarımız bunlar. Merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Patili günler dileriz 🐱

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu