Kedi Sağlığı

Kediler Yolculukta Neden Ağzını Açar? ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Kedileri ile yolculuğa çıkmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Ancak evcil bir kedi ile yolculuğa çıkmanın ne gibi zorlukları olduğunu öğrenmeye ne dersiniz?

Sokakta veya evde gördüğümüz bütün kediler kendilerini sevdirmeye ve her zaman sırnaşmaya müsaittir. Bununla birlikte de kendi alanlarından başka bir yere gitmeyi de hiçbir zaman sevmezler. Bu yüzden de birçok kedi kendilerini ait olduğunu hissettikleri yerden ayrılmaz. Bu durum hem ev kedileri hem de sokak kedileri için de aynı şekilde geçerlidir. Kediler düzenlerinin bozulmasını ve başka zorunlu durumlardan dolayı ait olduklarını hissettikleri yerlerden ayrılmak istemez. Bu gibi durumlarda ise kediler yolculukta neden ağzını açar gibi fiziksel tepkiler ile karşı karşıya kalmak sık sık karşılaşılan durumlardandır. Peki ya kediler yolculuk esnasında ne gibi tepkiler gösterir ve neden bu tepkileri gösterir? Sizler için kedilerin yolculuk yaparken ağzını neden açtığını anlattık…

Kediler Kokladıktan Sonra Neden Ağzını Açar

Kedilerin çoğu düzeninin bozulmasını istemediğinden ve yaşadıkları ortama bağlı kalmak istediklerinden dolayı çoğu yolculuk yapmayı sevmez. Bu durumda da kendilerini çok savunmasız hissetmekte ve kediler yolculukta neden ağzını açar gibi soruları sahiplerinin akıllarına getirmektedir. Bunun nedeni ise genellikle yolculuk esnasında kediler gezecek alanı ve yeni yerler görme heyecanı olan bir hayvan olmamasından kaynaklanır. Kendini ait hissettiği yerden ayrılma korkusu ise onların bu gibi fiziksel tepkiler göstermesini sağlar.

Kediler ile yolculuk yapılırken araç, tren, uçak veya gemi gibi her ne araç seçilirse seçilsin uygun bir taşıma çantası tercih etmesi gerekir. Bununla birlikte de seçilen bu çantanın kediler için rahat ve etrafta ki diğer kişiler için de emniyet koşullarını sağlaması gerekir. Yolculuk şartlarına alışması ve çantadan çıkması durumunda rastgele bir güvenlik zafiyeti vermeyecek duruma geldiğinde ise çantasından çıkartılarak yolculuğa devam edilebilir. Ancak kediler yolculukta neden ağzını açar gibi soru halen aklınızda bulunması durumunda çantasından çıkarılması doğru olmaz. Bunun nedeni ise kendini halen güvende hissetmemesidir. Ayıca tren, uçak, otobüs..vb toplu taşıma araçlarında kedilerin taşıma çantasından çıkarılması yasaktır.

Kediler Neden Ağzını Açar?
Kediler Neden Ağzını Açar?

Kedileri Anlamak

Kediler ortamlarının değişmesinden ve bağlı hissettikleri alanlardan ayrılmalarından dolayı genellikle yolculuklarda kendilerini tedirgin hissetmekte ve bu yüzden de ağzını açma veya sürekli miyavlama gibi fiziksel tepkiler verebilmektedir. Sahipleri ise bu gibi durumlarda neler yapacaklarını bilmemekte ve panik halinde olabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kedilerin hal ve hareketlerini doğru gözlemlemek ve ona göre yolculuk esnasında hareketlerinizi şekillendirmeniz kedinizin güvende hissetmesi için büyük önem arz etmektedir.

Kediler yolculukta neden ağzını açar sorusunun en önemli etkeni kedilerin seyahat esnasında kullanılan çantanın veya ortamın onu tedirgin etmesi olabilir. Bununla birlikte de kediler güvende hissetmek için sahiplerine yakın olması gerekir. Bundan dolayı da bu tarz fiziksel tepkileri gösterme eğiliminde olabilir. Her insan gibi her hayvan da kendine has özellikler göstermesinden dolayı kedi sahibi olarak kedilerin hal ve hareketleri doğru bir şekilde takip edilmeli ve tepkilere bakılarak durumun düzeltilmesi gerekebilir.

Kediler yolculukta neden ağzını açar sorusuna cevap almak için ise yolculuk esnasında kedileri yanınızdan ayırmamak ve durumlarına göre belli düzenlemelerin yapılması gerekir. Böylelikle kedi kendini daha güvende hisseder.

Kediler İle Yolculuk Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler yolculukta neden ağzını açar sorusunun yanı sıra kediler ile yapılacak rastgele bir yolculukta dikkat edilmesi gerekenler de çok önemlidir. Böylelikle hem sizin için hem de kediniz için istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmak engellenebilir.

Kediler ile yolculuk yaparken taşıma çantaları çok önemlidir. Güvenli olması, yeterli alana sahip olması ve kedinin kendini rahat hissetmesi büyük bir önem taşır. Bununla birlikte çantanın kolay temizlenmesi ve kedinin idrarını yapması durumunda sızdırmaması da aranması gereken özelliklerden biridir. Bu gibi durumlar haricinde yolculuğun ne kadar süreceği veya ne gibi şartlarda sürecek olması da büyük önem taşır. Sıcak havalarda bir kedi ile seyahate çıkılması durumunda kedilerin doğru bir şekilde hava alabilmeleri için buna uygun sepetler kullanmaları gerekir. Soğuk havalarda seyahat edilmesi durumunda ise aynı şekilde hava akımını sağlayan ve soğuktan koruyacak bir çanta ile seyahatinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Yolculuk esnasında rastgele bir aksi durum ile karşı karşıya kalındığında ani fren yapma olasılığı oldukça yüksek olabilir. Bu gibi durumlarda çantanın kucağınızdan fırlaması veya düşmesi gibi durumlarla karşılaşılmasından dolayı kediyi daha da huzursuz etmemek için doğru bir emniyet şeklinin kullanılması gerekir. Emniyette olması için ise daima sahibinin yanında tutulması gerekir. Yani yolculuk esnasında bagaja veya arkası açık arabalar da seyahat etmemesi gerekir. Çünkü kedilerin tedirgin olmasının yanı sıra bu gibi durumlarda havalandırma yetersiz kalabilmekte ve kaldığı alan olması gerekenden çok ısınabileceğinden dolayı istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden de yakından takip edilmesi gerekir.

Kediler ile yolculuk yapılması durumunda ne gibi durumlar ile karşı karşıya kalınacağını ve Kediler yolculukta neden ağzını açar gibi sorular hakkında kanaatlerimizi sizler için bir araya getirdik. Sizler de bu konu hakkında deneyimlerinizi ve kanaatlerinizi yorumlar kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz. Araştırmamızı istediğiniz başka bir konu olması durumunda ise yorumlarda belirterek bizlere fikirlerinizi sunabilirsiniz.

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu