Kedi Eğitimi

Kedileri Çiçeklerden Uzak Tutmak Mümkün mü? ‏‏‏‏‏‏‏‏

[ad_1]

Evde çiçek yetiştirmeyi seven bir çok kedi sahibi, kedileri çiçeklerden uzak tutmak mümkün mü? Sorusunun cevabını merak ediyor. İşte cevapları.

Kediler bazen, sindirim sistemi problemları için, lifli gıdalara ihtiyaç duyarlar. Eğer günlük lif ihtiyaçlarını karşılayamamışlarsa, bu ihtiyacı bitki ve çiçeklerden alırlar. Kedi sahipleri de haliyle, kedileri çiçeklerden uzak tutmak mümkün mü? Sorusuna cevap ararlar.

Kedi sahibi olup, evde çiçek yetiştirmek bir hayli zordur. Hele de birden fazla kediniz varsa, vay halinize! Çiçeklerin heba olması, toprağının her yere dağılması ve onun temizliği, düşünmesi bile bir facia! Ama tabii ki, her şeyin bir çözümü olduğu gibi, kedileri çiçeklerden uzak tutmanın da bir çözümü var elbet. Hemen göz atalım;

  1. Petshoplarda ve veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz elma spreyi, kedinizi çiçeklerden uzak tutacaktır. Çiçeklerin yapraklarına az bir miktarda kullanmanız kedinizi uzaklaştırmaya yetecektir. Bunun yerine, bitkinizin kenarlarına acı biber tozu dökmek, doğru bilinen yanlışlardan biridir. Kedinize zarar verebileceği için, mutlaka önermiyoruz.
  2. Balıklı gübre kullanıyorsanız, bu kedinizi çiçeklere ve toprağa daha çok çekecektir. Onun yerine farklı gübre seçimlerinde bulunabilirsiniz.
  3. Kedilerin ekşi kokulardan çok hoşlanmadığını bilirsiniz. Bu yüzden onları çiçeklerinizden uzak tutabilmek için, saksı diplerine; sirke, limon kabuğu veya portakal kabuğu koyabilirsiniz. Kokudan hoşlanmadıkları için çiçeklerden de uzak duracaklardır.
Kediyi Çiçeklerden Uzak Tutmak
Kediyi Çiçeklerden Uzak Tutmak
  1. Kedinize, onu oyalaması için kedi çimi alabilirsiniz. Kedi çimi, hem kedinizin temizlenirken yuttuğu tüyleri sindirmesine yardımcı olacak, hem de hoş nanemsi tadı ile kedinizi kendine çekecektir. Böylece evdeki diğer çiçeklerden onu uzak tutabilirsiniz.
  2. Çiçeklerinizin etrafına görselliği etkilemeyecek şekilde, ince tel ağlar yerleştirebilirsiniz. Kediniz bu tel ağlardan, çiçeklere ulaşmakta zorluk çekeceği için, sıkılıp çiçeklerin yanına yaklaşmaktan vazgeçecektir.
  3. Kediler bazı çiçeklerin kokusundan rahatsızlık duyduğu için onlara yaklaşmazlar. Bunlar; petunya, lavanta, yaprak güzeli ve kadife çiçeğidir. Çiçek alırken, bu çiçekleri almaya özen gösterirseniz, kedilerinizi uzak tutmak için de ekstra çaba göstermenize gerek kalmayacaktır. Bunun yanında, kedinize zarar verecek bazı bitkileri de bilmekte fayda var. Aloe vera, zambakgiller, patos sarmaşığı ve kuşkonmaz bitkisi kediniz için zararlı bitkilerdir. Bunlardan rastgele birini evinizde bulunduruyorsanız, mümkün olduğunca kedinizin ulaşamayacağı bir yerde saklamalısınız.
  4. Petshop mağazalarında bulabileceğiniz pet kovucu spreyler de kedinizi çiçeklerden uzak tutabilmek için iyi bir alternatiftir. Bu spreyleri, çiçeklerin üzerine sıktığınız zaman, kediniz kokusundan rahatsız olup, çiçeklerden uzak duracaktır. Pet kovucu sprey asla kedilerin üzerine sıkılmamalıdır.
  1. Kedilerin çiçeklerinizden uzaklaşmasını sağlayacak bir diğer alternatif ise, sarımsak yağı spreyidir. Sarımsağın keskin kokusu, kedileri rahatsız edecek ve çiçeklerden uzak durmalarını sağlayacaktır. Sarımsak yağı spreyi, aynı zamanda çiçeklerde oluşan beyaz sineklenmeye de iyi gelmektedir. Çiçeklerinizin yapraklarına ve kök kısmına bir miktar sıkmanız yeterli olacaktır.
  2. Kedinizi, eğitim yolu ile de çiçeklerden uzak tutmak mümkün! Çiçeklere yaklaştığını gördüğünüzde onları uyarın. Uyarınızı dikkate alıp, çiçeklerden uzaklaştığında da, ona ödül olarak sevdiği mamalardan verin. Birkaç tekrardan sonra buna alışacak ve sevdiği mamaya ulaşabilmek için, çiçeklerden uzak duracaktır.
  3. Son olarak eğer bu çözümlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, çiçeklerinizi kedinizden uzak tutabilmek için, kedinizin ulaşamayacağı yerlere koymaktan başka çareniz yok. Çiçeklerinizi balkona veya evinizin rastgele bir yüksek yerine koyabilirsiniz. Bunun yerine saksı kafesi kullanmak da iyi bir alternatif olabilir.

Kedileri çiçeklerden uzak tutmak mümkün mü? Sorusuna cevap olarak, sizin için tüm tavsiyeleri yazımızda topladık. Sevimli oldukları gibi, bir o kadar da narin olan kedi dostlarımıza zarar vermeden, kendileri gibi narin çiçeklerimizi de bu şekilde koruyabiliriz. Bu konu hakkında merak ettikleriniz ve farklı tavsiyeleriniz için bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz. Sadece evdeki değil, dışarda bulunan kedi ve tüm hayvan dostlarımızı da her daim unutmamanız dileğiyle..

[ad_2]

Kaynak

Barış

Merhaba! Ben Barış 23 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum. Radyoterapi mezunuyum. Şuanlık Web tasarım ve Blog yazarlığı yapıyorum. Aynı zamanda Bilgisayar programcılığı okuyorum. Bu blogu 14 Ocak 2021 tarihinde kedileri sevdiğim ve kediler hakkında yazmak istediğim için açtım. Bir selam vermek isterseniz bana aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu